چرا دانش داده برای همه سازمان ها مهم است

در دنیای کسب و کار شاهد عدم پیشرفت و توقفِ درآمد سازمان‌هایی هستیم که زمانی بیشترین منابع مالی و انسانی را در اختیار داشتند به نظر شما علت چیست؟

پاسخ به این سوال مهم را می‌توانید را از طریق اهمیتِ وجود دانش داده‌ها در یک سازمان بیابید. در این مقاله از گروه مشاورین AccBI، با ما همراه باشید تا از ضرورت به‌کار‌گیری دانش داده‌ها در یک سازمان آگاه‌ شوید.

اهمیت و نحوه دسترسی به دانش داده‌ها

دانش داده‌ها یک نوع بینش تجاری نه چندان پیچیده محسوب‌ می‌شود که از طریق ارائه اطلاعات و مدارک ارزشمند شما را برای داشتن سازمانی پویا و موفق کمک می‌کنند.

کارمندان سازمانتان میتوانند از طریق رسانه‌های اجتماعی به داده‌ها دسترسی پیدا کنند و فعالیت‌های خود را در جهت عملکرد بهتر سازمان پیش ببرند. اولین گام در جهت کسب این دانش برقراری ارتباط، مطالعه و نوشتن درباره داده‌هاست.

به دلایل زیر استفاده از دانش داده‌ها برای سازمانتان امری حیاتی تلقی می‌شود. این دلایل عبارتند از:

 • کمک به تصمیم گیری صحیح، سریع و هوشمندانه

در نظر‌ بگیرید مشتریان و یا کارمندان سازمان شما با مشکلی مواجه می‌شوند برای حل این مسائل باید برای بازنگری استراتژی‌های خود و یا شناخت رقبا به سراغ حجم زیادی از اطلاعات و داده‌ها ‌بروید در این‌صورت برای گرفتن تصمیمات مناسب سردرگم خواهید ‌شد. دانش داده‌ها شما را به تبادل اطلاعات، شواهد و مدارکی طبقه‌بندی‌شده و قطعی مجهز خواهد نمود و بسیاری از اطلاعات زاید و اضافه را حذف می‌کند تا تصمیمات سازمان شما هوشمندانه و سریع اتخاذ ‌شوند.

 • استفاده مجدد از شیوه‌ها و تجربه‌های موفق دیگر سازمان‌ها

دانش داده‌ها به کارمندان شما نشان می‌دهد روش‌ها و داده‌هایی که یک سازمان برای نتیجه بهتر و سود بیشتر خود اعمال کرده‌اند در حل مشکلات و موفقیت شما به چه میزان موثر است. بهره‌گیری از روش‌های کارآمد دیگر سازمان‌ها رشد سریع‌تر شما را به همراه ‌خواهد ‌داشت.

 • کاهش میزان رویارویی با مشکلات وچالش‌های احتمالی

دانش داده‌ها زمینه‌ای را فراهم می‌کنند تا بتوانید نظارت دقیق‌تری بر سازمان خود داشته‌ باشید و از این طریق میزان مشکلات و چالش‌های احتمالی را به حداقل برسانید؛ قبل از اینکه به بحران تبدیل شوند.

 • کسب نتیجه دلخواه

دانش داده‌ها راهنمای مناسبی برای رسیدن به نتیجه و اهداف کاری سازمان شما هستند از این طریق که به شما می‌گویند اثربخشی رویکرد و استراتژی شما چقدر است و تا چه حد برای حل یک چالش کارساز خواهد بود و یا در طول زمان نیازمند تغییر است یا خیر.

 • ارائه راه‌حل مناسب برای مشکلات

داده‌ها با بررسی روابطی که بین بخش‌های مختلف یک سازمان وجود دارد علت مشکلات را به شیوه‌ای موثر تعیین می‌کنند سپس راه‌حلهایی را بر اساس نظریه‌های کاربردی ارائه می‌دهند.

 • خلق نوآوری در سازمان

موفقیت سازمان شما در دنیای پر رقابت امروز نیازمند متفاوت بودن عملکردتان است. دانش داده‌ها از طریق تبادل اطلاعات و ایده‌های کارمندانِ یک سازمان بستری را ایجاد می‌نماید تا بتوانید نوآوری و ابتکارات منحصر به فرد سازمانتان را خلق کنید.

 • افزایش شناخت و رضایت مشتریان

دانش داده‌ها با ایجاد شناخت بهتر از بازار کار، رقبا و مشتریان باعث می‌شود تا خدمات سازمان شما به مشتریان طی زمان کوتاه‌تر و با کیفیت بالاتری ارائه‌شود. این نوع ارائه خدمات، رضایت و اعتماد مشتریان شما را چندین برابر خواهد‌کرد.

 • ارائه بهترین استراتژی‌ها در جهت پیشبرد پروژه های سازمان

دانش داده‌ها با جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعاتِ سازمان، برنامه‌ها و استراتژی‌هایی را به شما پیشنهاد می‌دهد تا بتوانید امکانات و منابع سازمان را در مسیر مناسبی هدایت‌کنید. به طور مثال اگر در سازمان خود منابعی دارید که کمیاب هستند باید آنها در قسمتی از سازمان به کار ببرید که بیشترین نیازمندی را دارند.

به طور کلی تحلیل دانش داده‌ها با اولویت‌بندی منابع و نیازها، بهترین و کارآمد‌ترین استراتژی‌ را برای انجام پروژه‌های کاری شما فراهم می‌کند.

 • افزایش میزان بهره‌وری

اگر داده‌های شما در یک سازمان به درستی مدیریت و به روز‌رسانی شوند میزان بازده و بهره‌روی عملکرد شما به طور چشم‌گیری افزایش خواهد ‌یافت. در غیر این صورت زمان و منابع ارزشمند شما هدر می‌روند.

 • به حداقل رساندن خطاهای گذشته

در یک سازمان با استفاده از دانش داده‌ای میتوان فضایی را ایجاد کرد تا کارمندان آزادانه درباره اشتباهات کاری خود گفت و گو کنند و آنها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این فضا از این جهت حائز اهمیت است که از تکرار خطاها جلوگیری می‌کند و دلایل موفقیت و شکست یک پروژه را برای شما آشکار می‌سازد.

 • دسترسی به اطلاعات سودمند

در دنیای امروز هر روزه با سیل عظیمی از اطلاعات روبه‌رو هستیم که بهره‌گیری از آنها نیازمند وقت، انرژی و هزینه بالایی است. دانش داده‌ها از طریق موتورهای جست و جوگر اطلاعاتی سودمند و گزینشی را در اختیار شما قرار می‌دهد که متناسب اهداف کاری شماست.

متاسفانه علی‌رغم تمام منافعی که دانش داده‌ها برای یک سازمان و یا ارگان به همراه دارند اما طبق اعلام رسمی شرکت بین‌المللی داده‌ها ((IDC نیمی از سازمانها از دانش داده‌ای برخوردار نیستند. سازمان‌ها باید به این مسئله مهم توجه‌داشته‌باشند که هر قدر در بخش‌های مختلف خود هزینه‌ کنند اما اگر دانش و اطلاعات مناسبی درباره سازمان و کارمندان نداشته‌باشند بسیاری از سرمایه‌های انسانی و مادی خود را از دست خواهند داد.

در این مقاله به تشریح دلایل و اهمیت وجود مدیریت دانش داده‌ها در یک سازمان پرداختیم. یک سازمان برای درآمدزایی، کسب نتیجه بهتر، ابداع خلاقیت، تسهیل در تصمیم‌گیری و رضایت هر چه بیشتر مشتریان خود به مجموعه‌ای از داده‌ها و دانش و سواد درباره آنها نیازمند است.

در این راستا گروه مشاوران AccBI با در اختیار قرار دادن اطلاعات و داده‌های مفید درباره سازمانتان آینده موفقی برای تجارت شما رقم خواهد زد تا بتوانید در بازار کاری خود از سایر رقیبانتان سبقت بگیرید.