هوش مالی در حسابداری و تجارت

کلمه کلیدی پیشنهادی: هوش مالی حسابداری ، هوش تجاری، تحلیل‌گری هوش تجاری، هوش تجاری در تجارت، ابزارهای هوش تجاری، وِیژگی‌های هوش مالی حسابداری، پیاده سازی سیستم هوش مالی

هوش تجاری چیست؟

هوش تجاری (BI) با استفاده از نرم افزارها و ابزارهای خود، داده‌ها را به بینش عملی تبدیل می‌کند و تصمیم‌های استراتژیک و تاکتیکی یک سازمان را به شما اطلاع می‌دهد. ابزارهای (BI) تمامی داده‌ها، نمودارها، گزارش‌ها، داشبورد و… را آنالیز می‌کند تا بتواند اطلاع دقیقی از وضعیت تجارت به شما بدهد.

تعریف اصطلاحی هوش تجاری: هوش مالی حسابداری، به طیف وسیعی از ابزارها اطلاق می‌شود که دسترسی سریع و آسان به اطلاعاتی درباره وضعیت فعلی کسب و کار، براساس داده‌های موجود فراهم می‌کند.

گزارشگری وظیفه اصلی هوش تجاری است و داشبورد (BI archetypical) است. داشبوردها میزبان برنامه‌های نرم افزاری هستند که به طور خودکار داده‌های موجود را به نمودار تبدیل می‌کنند و به وضعیت فعلی شرکت می‌پردازد؛ اما این پایان کار نیست، زیرا هوش مالی حسابداری زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا مدیران کسب و کار با درک داده‌های موجود بتوانند بهترین تصمیم‌ گیری‌ها را برای پیشرفت کسب و کار خود ارائه دهند. هوش تجاری در واقع به تجزیه و تحلیل می‌پردازد که اکنون در چه وضعیتی هستید، در گذشته در چه سطحی بودید و بعد از آن علت‌های پیشرفت و یا پس رفت را برای شما بازگو می‌کند؛ از این رو می‌تواند به پیش بینی آینده بپردازد و راه کارهایی برای پیشرفت شما ارائه دهد. هوش تجاری برای تصمیم گیری‌های استراتژیک در کسب و کار بسیار ضروری است امروزه بسیاری از شرکت‌ها برای جلوگیری از انواع خطاها و اشتباه‌ها از پیاده سازی هوش تجاری در کسب و کار خود بهره می‌برند.

ویژگی تحلیل‌گری هوش تجاری در تجارت

هوش تجاری به عنوان یک تحلیل‌گر حرفه‌ای در شرکت‌ها و کسب و کارها، با استفاده از داده‌ها و اطلاعات، به تحلیل و بررسی می‌پردازد و در نتایج خود علت‌های از دست دادن سرمایه و شناسایی زمینه‌های پیشرفت را عنوان می‌کند که سبب صرفه‌جویی شرکت در هزینه و افزایش سود در کسب و کار می‌شود. اگر هر شرکتی به هوش مالی حسابداری اعتماد کند، تاثیر معجزه‌آسای آن را در کسب و کار خود درک خواهد کرد زیرا متوجه می‌شود که چطور ابزارهای هوش تجاری با به کارگیری اطلاعات مالی، پیشرفت شرکت را حتمی می‌کند و این به خاطر مدیریت دقیق تغییرات، در کسب و کارها است.

نرم افزارها و ابزارهای هوش تجاری

بسیاری از ابزارها در زیر چتر عنوان هوش تجاری هستند که همگی عامل پیشرفت و موفقیت در کسب و کارها می‌شود.

اکنون به معرفی و بررسی بعضی از ابزارهای مهم هوش حسابداری می‌پردازیم:

 1. Tableau: این ابزار با ایجاد بستری اطلاعات را جمع آوری می‌کند و با انجام عملیاتی باعث افزایش راندمان در کسب و کارها می‌شود.
 2. Splunk: یک پلتفرم تجزیه و تحلیل است که قادر به ارئه اطلاعات تجاری و تجزیه و تحلیل داده‌های تجاری است.
 3. Alteryx: کار تجزیه و تحلیل منابع جهت ساده سازی گردش کار با استفاده از بینش هوش مالی حسابداری را انجام می‌دهد.
 4. Domo: یکی از سرویس‌های بسیار مطلوب در کسب و کار است که طیف وسیعی از داده‌ها را پشتیبانی می‌کند و با ویژگی‌های مطلوبش به گسترش کسب و کار می‌پردازد.

این‌‌ها ابزارهای هوش تجاری هستند که در عصر امروز، درکسب و کارهای هوشمند بسیار کاربرد دارد حال سوال پیش می آید که سیستم‌های هوش تجاری چطور پیاده سازی می‌شوند؟

نحوه پیاده سازی سیستم‌ هوش مالی حسابداری

برای پیاده سازی سیستم هوش تجاری باید طبق مراحل زیر پیش رفت.

 • قدم اول: در ابتدا باید داده‌های خام، از بانک‌های اطلاعاتی شرکت استخراج شوند.
 • قدم دوم: داده‌ها را باید به صورت مرتب و دقیق جدا و بایگانی کرد.
 • قدم سوم: با استفاده از هوش تجاری (Bi) کاربر می‌تواند گزارش‌های موقت یا هرگونه تحلیل دیگر را در خواست کند.

اکنون در قالب مثالی روند هوش تجاری را برای درک بهتر بیان می‌کنیم: فرض کنید صاحب یک هتل از سیستم هوش تجاری برای جمع آوری اطلاعات آماری استفاده می‌کند. این عمکرد سبب می‌شود تا درآمد کل کسب شده از هر اتاق را به دست آورد؛ همچنین آمار مربوط به سهم و جایگاهی که در بازار به دست آورده و داده‌های حاصل از نظر سنجی مشتری از هر هتل را برای تصمیم گیری در مورد موقعیت رقابتی خود در بازارهای مختلف جمع آوری کند. با تجزیه و تحلیل این روندها سال به سال،ماه به ماه و روز به روز درآمد زایی مدیر هتل پیشرفت مطلوبی می‌کند. این دقیقا معجزه هوش تجاری است که هر کسب و کاری می‌تواند از آن بهره ببرد.

اگرهنوز در مورد ویژگی‌های منحصر به فرد هوش تجاری تردید دارید می‌توانید با یک دید کلی در مطلب زیر ویژگی‌های آن را مطالعه کنید.

ویژگی‌های هوش مالی حسابداری

 1. افزایش بهره وری: توسط هوش تجاری می‌توانید با یک کلیک، گزارشی از کسب و کار خود تهیه کنید این یعنی نهایت صرفه جویی در زمان و منابع موجود و ایجاد انگیزه در کارکنان برای بالابردن سطح کیفی وظایف خود.
 2. دید شما را گسترش می‌دهد: شاید در کسب و کار خود به دلیل مشغله‌های زیاد و پیچیده دید وسیعی بر روند انجام کارها نداشته باشید، هوش مالی تجاری دید شما را در اموری که به هر دلیلی محدود شده است را گسترش می‌دهد و این به معنای مدیریت صحیح است و دقت شما را حتی در جزئیات افزایش می‌دهد.
 3. رفع مسئولیت پذیری با انتصاب شخصی برای پاسخگویی به عملکرد سازمان در مقابل اهداف تعیین شده.
 4. ساده سازی فرایند تجاری: هوش تجاری تمام پیچیدگی‌های مرتبط با فرایندهای تجاری را بر می‌دارد و با ارائه تجزیه و تحلیل‌های پیش بینی شده، مدل سازی رایانه، محک و سایر روش‌ها، تجزیه و تحلیل‌ها را خودکار می‌کند و فرایند تجاری را کاملا ساده می‌کند.
 5. تجزیه و تحلیل آسان: نرم افزار (BI) حتی به کاربران غیر فنی و غیر تحلیلگر این امکان را می‌دهد که داده‌ها را به سرعت جمع آوری و پردازش کند که باعث افزایش قدرت تجزیه و تحلیل افراد می‌شود.

بسیاری از ویژگی‌های مطلوب دیگری برای سیستم هوشمند تجاری وجود دارد که موفقیت شما را در کسب و کار حتمی می‌کند و درک کامل آن زمانی است که صاحبان تجارت از آن در کسب و کار خود بهره ببرند.

آینده هوش تجاری

روند تحقیقات نشان می‌دهد از آن جا که دقت و سرعت هوش تجاری بسیار بالا است و از هرگونه اتلاف انرژی و سرمایه پیشگیری می‌کند به علاوه قدرت تصمیم گیری را در مدیران کسب و کار افزایش می‌دهد، این پیش بینی را می‌توان کرد که در آینده بسیار نزدیک موفقیت کسب و کارها منوط به بهره مندی از سیستم هوش تجاری می‌باشد. هم اکنون شرکت‌هایی که از هوش تجاری در کسب و کار خود استفاده می‌کنند پیشرفت آن‌ها به مراتب از کسب و کارهایی که بی‌بهره از این سیستم هستند بیشتر است و این استنباط را می‌توان کرد که در عمل، کسب و کارهای ناآگاه روز به روز در بازار رقابتی کم رنگ‌تر می‌شوند.

اگر امروز خواهان تجربه‌ای موفق در کسب و کار خود هستید می‌توانید از تیم حرفه‌ای ACCBI در زمینه پیاده سازی هوش مالی حسابداری مشاوره بگیرید. برخی از خدمات تیم ACCBI که باعث رضایت بسیاری از مشتریان شده است به شرح ذیل است.

 • استقرار و پیاده سازی نرم افزار مالی
 • کنترل اسناد حسابداری و نظارت بر نحوه ثبت آن‌ها
 • محاسبات بهای تمام شده و تهیه گزارشات مدیریتی دوره‌ای
 • بستن حساب و تهیه صورت‌های مالی
 • آموزش نیروی انسانی و استقرار کادر مالی به صورت پروژه‌ای و هدفمند

تیم ACCBI با بررسی نیازهای شما سیستم حسابداری متناسب با بودجه شما را معرفی می‌کند و از مرحله استقرار تا کنترل اسناد و تحریر دفاتر درکنار شما خواهد بود.