هوش تجاری BI چیست؟

هوش تجاری یا Business Intelligence (BI) شامل مجموعه‌ای از فرآیندها، معماری‌ها و فناوری‌های است که تبدیل داده‌های خام به اطلاعات معنی‌دار را تسهیل می‌کند که این امر به رشد و بهره‌وری بسیاری از مشاغل منجر می‌شود. همینطور با به‌کارگیری از سیستم‌های BI در مشاغل، بسیاری از مشکلات را شناسایی و حل میکنید. ابزارهای BI شرایطی فراهم می کنند که کاربران به راحتی از ماهیت تجارت آگاه شوند و بتوانند با استفاده از گزارشات، خلاصه‌ها، نمودارها و BI استنباط درستی از تجزیه و تحلیل داده‌ها کسب کنند. بهتر است بدانید استفاده از سیستم BI مختص افرادی خاص نیست؛ ولی اغلب افرادی آنالیزورهای داده، کاربران IT، کاربران تجاری و مدیر عاملین شرکت‌ها این فناوری را به کار می‌گیرند.

دلیل اهمیت BI چیست؟

 • با استفاده از BI قدرت اندازه‌گیری داده‌ها، شاخص‌های عملکرد کلیدی را بر حسب اطلاعات تدوین کنید.
 • با فرایندهای متنوع پیش‌رو، می‌توانید به راحتی معیارهای مرتبط را شناسایی و تنظیم کنید
 • امکان شناسایی روند بازار و برطرف کردن مشکلات و موانع احتمالی
 • امکان بهره‌بری شرکت‌های کوچک از BI

نحوه پیاده‌سازی سیستم‌های هوش تجاری به چه صورت است؟

مرحله1: در ابتدا، داده های خام را ازطریق بانک های اطلاعاتی و یا نرم افزارهای موجود جمع آوری میکنیم
مرحله 2: سپس تمامی اطلاعات را به انبار داده که به آن «پایگاه تحلیلی داده» می‎گوییم، تحویل میدهیم.
مرحله 3:پس از تجزیه و تحلیل‌های انجام شده، امکان مشاهده نتایج توسط کاربران وجود دارد.

نمونه های از کاربرد عملی سیستم هوش تجاری

یکی از سودآورترین مکان‌ها، بانک‎‌ها هستند. با این وجود؛ اگر بانک مرکزی امکان دسترسی به … را برای مدیران شعب فعال کند، هر مدیر شعبه‌ای به تنهایی سودآورترین مشتریان خود را شناسایی می‌کند و این امر علاوه بر اینکه باعث تسهیل در برخی امور بانکی و جلب اطمینان افراد به بانک می‌شود، باعث دسترسی پرنسل به منبع غنی از اطلاعات نیز هست.

4 نوع از کاربران هوش تجاری

1- تحلیلگر داده حرفه‌ای
تحلیلگران داده حرفه‌ای، افرادی هستند که به رصد عمیق اطلاعات نیاز دارند. سیستم BI شرایطی را فراهم می‌کند تا بتوانند دیدگاه تازه‌ای به دست آورند و از این طریق استراتژی‌های تجاری منحصر به فرد خود را گسترش دهند.
2- کاربران IT
کاربران IT نیز در حفظ زیر ساخت‌های BI، نقش بسیار مهمی دارند.
3- رییس شرکت
مدیر عامل یا رییس شرکت نیز این امکان را دارد که با بهبود بهره‌وری عملیاتی در تجارت خود، سود کسب‌وکار خود را ارتقا دهد.
4- کاربران تجاری
کاربران هوش تجاری در تمامی سازمان‌ها قابل یافتن هستند و شامل دو نوع « کاربر هوش تجاری گاه‌به‌گاه» و «کاربر قدرت» هستند. از جمله تفاوت‌های این دو می‌توان به توانایی کار با مجموعه داده‌های پیچیده توسط یک کاربر قدرت اشاره کرد در حالی که کاربر گاه‌به‌گاه باتوجه به نیازی که دارد می‌تواند جهت بررسی مجموعه داده ‌ از قبل تعریف شده از داشبورد کمک بگیرد.

مزایا استفاده از هوش تجاری چیست؟

 • افزایش بهره‌وری
  در سیستم BI گزارشات را با یک کلیک می‌توان به دست آورد. این امر نه تنها در وقت بلکه در منابع نیز صرفه‌جویی میکند. همچنین باقی پرسنل در انجام وظایف محول شده، نقش بهتر را ایفا می‌کنند.
 • بهبود دید
  با توجه به امکان شناسایی مناطقی که مدنظر، فرایندها را با دید بهتری می‌توان بررسی کرد
 • رفع مسئولیت‌پذیری
  این مورد فقط در صورتی ممکن است که «سیستم BI پاسخگویی» را در سازمان منصوب کنند.
 • ساده‌تر کردن فرآیندهای تجاری
  تجزیه و تحلیل خودکار، به کمک ارائه مدل‌سازی رایانه، بررسی سایر روش‌ها و … صورت می‌گیرد.
 • کاربرد آسان حتی برای کاربران مبتدی
  نرم افزار BI حتی برای کاربران غیرفنی و غیرتحلیلگر نیز مفید است و این امکان فراهم است که به سرعت داده‌ها را جمع‌آوری و حتی پردازش کنند که به تجزیه و تحلیل بسیاری از افراد نیز کمک می‌کند.

معایب سیستم هوش تجاری چیست؟

 • هزینه بالا
  باتوجه به اینکه به کارگیری این سیستم برای معاملات روزمره تجاری، گران است هزینه زیادی به شرکت‌های کوچک و متوسط تحمیل می‌شود.
 • پیچیدگی
  از دیگر مشکلات این سیستم، پیچیدگی اجرای آن است که ممکن است بعضی از کاربران به ویژه افراد مبتدی را از اجرای آن منصرف نماید.
 • استفاده محدود
  همان طور که در قسمت‌های قبلی اشاره شد با توجه به گران بودن BI، اغلب این فناوری محدود به استفاده در شرکت‌های ثروتمند است و کاربرد آن برای اکثر شرکت‌های کوچک و متوسط مقرون به صرفه نیست.
 • اختصاص زمان زیاد
  با توجه به اینکه برای عملی شدن سیستم انبارداری نیاز است حداقل یک سال و نیم زمان صرف شود به همین دلیل BI یک فرآیند وقت‌گیر محسوب می‌شود.

روندهای هوش تجاری کدامند؟

نیاز است برای تحلیل بهتر، حتما از روندهای کسب‌وکار و تجزیه‌وتحلیل اطلاعاتی مطلع شد که در ادامه چند مورد ذکر شده است:

 • هوش مصنوعی
  طبق گزارش منتشر شده توسط گارتنر، کاربرد هوش مصنوعی سبب می‌شود که وظایف دشواری که توسط هوش انسانی صورت می‌گرفت بهتر و سریع‌تر رخ دهد. به‌ویژه در مواردی که تجزیه و تحلیل داده‎‌ها زمان‌بر هست.
 • Embedded BI
  Embedded BI(جاسازی شده BI) این امکان را فراهم می‌کند که نرم افزار BI یا برخی از ویژگی‌های آن در برنامه‌های کاربردی دیگر صورت گیرد که به تقویت و گسترش عملکرد گزارشی منجر می‌شود.
 • پردازش ابری
  برنامه‌های کاربردی به زودی در ابر ارائه می‌شوند که سبب سرازیر شدن مشاغل بیشتر به این سمت می‌شود. مطابق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در دو سال آینده هزینه‌های آنالیز مبتنی حدود5/4 برابر سریع‌تر رشد خواهند کرد.

گروه مشاورین AccBI با بررسی اطلاعات، داده‌های آماری هر سازمان را از وجوه مختلف تحلیل می‌کنند و در هر زمان که اعداد و معیارها از خطوط خود خارج شوند، بهترین راهبرد را برای دوباره به ریل برگرداندن اطلاعات به‌کار می‌گیرند تا مدیران بدانند کسب‌وکارشان در چه مرحله‌ای قرار دارد. از جمله مواردی که بررسی می‌شود شامل:

 • میزان فروش را در مناطق مختلف ارزیابی می‌کنند
 • آیا میزان هزینه در مناطق مختلف بیشتر از بودجه است یا کمتر؟
 • میزان موجودی انبار در چه سطحی است؟
 • آیا حجم فروش محصولات در مناطق پیش‌بینی شده منطقی است؟
 • و…