بیت کوین چیست و چگونه به وجود آمده است؟

بیت کوین نوعی پول است مانند تمام پول‌هایی که از گذشته تاکنون در خرید و فروش و تجارت به کار رفته است، با این تفاوت که بیت کوین مانند دلار، دینار و… نیست که به صورت کاغذی و یا سکه در دسترس باشد، این ارز کاملا دیجیتالی بوده و وجود خارجی ندارد، در عین حال ارزش آن به قوت خود باقی است و در معاملات و خرید و فروش از آن استفاده می‌شود و به عنوان یک ارز ارزشمند از آن یاد می‌کنند. طبیعی است با پیشرفت تکنولوژی و تبدیل زندگی به زندگی دیجیتالی، نوع ارتباطات، معاملات و ارزها نیز به صورت دیجیتالی صورت بگیرد. بیت کوین که به آن ارز دیجیتال نیز گفته می‌شود برگرفته شده از دو واژه crypto که به معنای رمز است و واژه currency که به آن ارز گفته می‌شود تشکیل شده است؛ از این رو به آن رمز ارز و یا ارز رمز گزاری شده می‌گویند.

ارزش بیت کوین چقدر است و چطور می‌توان آن را خرج کرد؟

هر کالا و ارزی در دنیا دارای نوسانات، کاهش و افزایش قیمت است که بیت کوین نیز از این قاعده مستثنی نیست، بدیهی است زمانی که تقاضا زیاد شود، نوسانات هم افزایش پیدا می‌کند، در حال حاضر بیت کوین یکی از با ارزش ترین ارزها است که نمی‌توان آن را کتمان کرد.

روش خرج کردن بیت کوین در گذشته معلوم نبود و مردم نمی‌دانستند که چه طور می‌توان آن را خرج کرد، اما امروزه با اطلاع رسانی‌هایی انجام شده می‌توان گفت که تقریبا هر چیزی با بیت کوین قابل خرید است و شرکت‌های بزرگ و کوچک در دنیا با انجام معاملات خود به وسیله این ارزها شاهد این مدعی هستند.

حسابداری بیت کوین در چه سطحی است؟

در طول زمان با تکامل و نبوغ انسانی، حسابداری نیز پیشرفت کرده است تا به امروز که در صدر تکامل قرار گرفته است و همواره نیاز انسانی روز به روز به آن بیشتر شده به گونه‌ای که بدون این تخصص هر کسب و کاری در پرتگاه شکست قرار می‌گیرد. اکنون جهت آشنایی بیشتر با حسابداری نوین به بررسی و معرفی آن در قالب حسابداری بیت کوین می‌پردازیم.

قبل از بررسی بیت کوین از دید حسابداری خوب است با سیستم‌های مختلف حسابداری آشنا شوید که به ترتیب زیر می‌باشند:

  1. حسابداری یک طرفه: در حسابداری یک طرفه، تمامی ثبت‌ها در کلیه داد و ستدها را یک نفر در هر دو ستون بدهکار و بستان کار ثبت می‌کند و مانده را به دست می‌آورد؛ از جمله نقص‌های وارده بر این نوع حسابداری امنیت پایین و زمینه ایجاد کلاهبرداری در آن است.
  2. حسابداری دو طرفه: در این نوع حسابداری دو نوع حساب در دفاتر مالی ثبت می‌شود به عنوان مثال: بخشی از دارایی را صرف خرید مبلمان برای شرکت می‌کنید، در واقع شما مقداری از دارایی خود را به صورت نقدی خرج کردید تا دارایی دیگری در قالب مبلمان به دست آورید، در اینجا شما دو نوع حساب تحت عنوان حساب نقدی و حساب خرید مبلمان را باید در دفتر مالی شرکت به ثبت برسانید. در این نوع حسابداری اشتباهات به حداقل رسیده و زمینه سوء استفاده و کلاهبرداری به شدت کاهش می‌یابد.
  3. حسابداری سه طرفه: یکی از مطمئن و شفاف ترین سیستم‌های حسابداری است و به بهبود حسابداری دو طرفه کمک می‌کند؛ در واقع سیستم بیت کوین با امضا بر روی رسید منتشر کننده تمامی احتمالات جعل، دست‌کاری و… را بر طرف می‌کند و در حال حاضر به عنوان اولین نظام حسابداری است که اطمینان کامل از داده‌ها را در دفتر کل ثبت می‌کند. تایید توسط شخص سوم از ویژگی‌های حسابداری سه طرفه در بیت کوین است که تمامی اشتباهات و سوء ظن‌ها را به صفر می‌رساند.

حسابداری نوین چگونه در رشد ارز دیجیتالی موثر است؟

یکی از دقیق ترین روش‌های ارزیابی جهت موفقیت در سرمایه گزاری، سنجش به موقع کاهش و افزایش سود بیت کوین است، در این روش هزینه فرصت‌های از دست رفته به خوبی جبران می‌شود؛ منظور از هزینه فرصت‌های از دست رفته سود قابل توجهی است که می‌توان آن را به دست آورد.

منحصرترین راه کسب بیت کوین، خریداری کردن آن و سپس مبادله (تهاتر) کردن آن با انواع دیگر کوین است. (آلت کوین یکی از انواع ارزهاست). بنابراین؛ بیت کوین ارزیست پایه برای همه ارزهای دیجیتال؛ زیرا که امکان خریدوفروش و تعویض آن همواره وجود دارد.

به عنوان مثال: فردی اقدام به خرید آلت کوین به وسیله یکی از ارزهای پایه مانند بیت کوین می‌کند و هدف او صرفا کسب سود بیشتر بود اما متاسفانه نتیجه معکوس می‌بیند و شاهد افزایش بیت کوین نسبت به آلت کوین است؛ در اینجا هزینه از دست رفته، به از دست دادن سود بیت کوین به علت تعویض با آلت بیت کوین گفته می‌شود که علم حسابداری کمک به پیشگیری از چنین نتایجی می‌کند. آلت کوین‌ها با بیت کوین متفاوت است ولی جایگزین مناسبی برای بیت کوین است.

حال با استفاده از علم حسابداری می‌توان میزان کاهش و سود بیت کوین در جهت سرمایه‌گذاری درست را ارزیابی کرد.

گروه مشاورین AccBI با استفاده از بهترین ابزارها و سنجش‌های تجربی بهترین مسیر را در جهت خدمات امور مالی ارائه می‌کند که شامل: استقرار و پیاده سازی نرم افزار مالی، کنترل اسناد حسابداری و نظارت بر نحوه ثبت آن‌ها، محاسبات بهای تمام شده و تهیه گزاراشات مدیریتی دوره‌ای، بستن حساب و تهیه صورت‌های مالی، آموزش نیروی انسانی و استقرار کادر مالی به صورت پروژه‌ای و پاره وقت و بسیاری از خدمات مالی دیگر که باعث انسجام امور مالی و حسابداری شده و تمامی احتمالات و مشکلات ناشی از امور مالی را به صفر می‌رساند.